Jdi na obsah Jdi na menu
 


03.01. Použití kurvítka - Častá náhodná porucha

19. 9. 2017

 

      Její hlavní nevýhodou  pro výrobce je, že se nedá přesně načasovat. Okamžik poruchy je tedy náhodný,  platí pro něj zákonitosti z teorie pravděpodobnosti, které jsou nejlépe popsané na  těchto stránkách ve složce "Hypotéza nového přístupu k modelům poruch a strategii údržby a technické inspekce". Okamžik poruchy je tedy náhodná veličina. Jestliže jde o rozdělení pravděpodobnosti podle Gaussovy křivky, pak je možné určité načasování, které je dané parametrem umístění   v matematickém vyjádření Gaussovy křivky. Riziko v takovém to načasování spočívá v tom, že parametr měřítka sigma v matematickém vyjádření Gaussovy křivky znamená určení „roztažení“ rozdělení, které bývá dost veliké a tak se může klidně stát, že až k polovině poruch zařízení může dojít v záruční lhůtě, protože tyto parametry nelze s požadovanou přesností predikovat.

     Uvedené druhy poruch můžeme nazvat jako systém nazvaný „Píchnutí na ojeté pneumatice“ Kdy ojetí pneumatiky má určité zákonitosti, které by se pro naplánování poruchy výrobcem dalo využít. Samotné píchnutí je však čistě náhodné, s tím, že je častější na sjeté pneumatice. Přesný popis tohoto modelu poruch je na těchto našich stránkáchv odstavci "Hypotéza nového přístupu k modelům poruch a strategii údržby" v Poruchových modelech.

To jak moc může a jakými cestami vstupuje do uvedeného procesu  vůle výrobce, nebudeme zde, v tomto popisu, rozebírat, necháme to na další kapitoly.

Příklady: Takovéto systémy v elektronice jsou žárovka, elektronka apod., kdy vlákno postupně ubývá, ale samotné přerušení vlákna je čistě náhodné (např. jde náhodný výskyt potřebného přepětí).  Ve strojírenských systémech by se k tomuto mohla využívat únava materiálu, méně často opotřebení materiálu a koroze, kdy materiál postupně degraduje, ale samotný lom je náhodný a je závislý na náhodném výskytu potřebného přetížení.

Kurvítko u notebooků. Ve spoustě notebooků je problematické chlazení přístroje, které bývá značně poddimenzované. Procesor, který potřebuje chlazení, postupně bez chlazení degraduje, až se najednou náhodně porouchá, což je závislé na vlastnostech konkrétního procesoru a různých výkyvů napětí. A tak některé notebooky se mohou porouchat dříve než po záruční lhůtě.

V říši mobilních telefonů máme jeden ukázkový případ – smartphony s napevno vestavěnou baterií. Při denní periodicitě nabíjení je takový přístroj celkem přesně naprogramovaný k pomalému umírání. Začne to být znát po nějakých dvou letech, po třech letech je život s takovou baterií o nervy. Výměna je možná, ale je drahá a ani autorizovaný servis už přesně sesazený a speciálními lepidly slepený telefon nedá dohromady ve stoprocentní kondici.